Polecamy...

Jak wybrać dobrą wyciskarkę?

2 Listopad
2016

Wyciskarka do cytrusów

To sprzęt, który przygotowuje się jako taki, który pozwala wyciskać sok z cytrusów. Wykorzystuje się do wyciskania połówki owoców. Sok uzyskuje się z użyciem sitka ze stożkiem. Większość wyciskarek działać będzie automatycznie, ale mamy w sprzedaży również kilka propozycji urządzeń obsługiwanych ręcznie. Najtańszy sprzęt kosztować może kilka złotych.

Wyciskarka do soku Inaczej niż sokowirówka ten sprzęt będzie wykonywał wyłącznie wolne obroty, które są jednocześnie znacznie dokładniejsze. Zamiast sita urządzenie wykorzystuje wałek ślimakowy, który będzie się obracał i miażdży owoce oraz warzywa. Na koniec sok będzie odsączany przez sito a pozostałości miąższu wpadną do innego pojemnika.

Na co zwracać uwagę?

Ilość wałków

Wyciskarki mogą być albo jedno albo dwuślimakowe. To drugie urządzenie jest znaczenie bardziej efektywne ponieważ sok ma te najcenniejsze wartości odżywcze. To rozwiązanie będzie wiązać się z wolniejszym przygotowywaniem soku.

Ostrza

Wiele wyciskarek jednoślimakowych ma dodatkowo ostrze, które sprawi że praca będzie nieco szybsza i wydajniejsza tym samym. Podobnie jak w przypadku wirówek takie ostrze ma poważny minus, ponieważ może niszczyć cenne wartości odżywcze takiego napoju. Jeśli jednak czas pracy będzie miął dla nas znaczenie to ostrze może się okazać potrzebne, jeśli nie to można wybrać sprzęt z samym wałkiem sok będzie zdrowszy.

Wyposażenie wyciskarki

Moc

W sprzedaży znajdziemy urządzenia, które mają różną moc od 100W do 450W. Stosuje się taki sam wybór jak w przypadku sokowirówki. Im twardszy będzie owoc tym mocniejsze urządzenie będzie potrzebne do obrobienia.

Ustawienie wałka

Klasyczne wyciskarki położone mają wałek poziomo, ale coraz częściej pojawiają się również urządzenia z pionowym wałkiem ślimakowym. Taka zmiana położenia tego elementy sprawia, że praca jest sprawniejsza i szybsza. Także pojawić się będzie mogła możliwość zastosowania większego otworu wsadowego. Zwiększa się także pracochłonność przy myciu co dla osób, którym się spieszy będzie problemem.

Zmienny kierunek obrotów

To bardzo praktyczna funkcja urządzenia, która zapewni dokładniejsze wyciskanie soku z miąższu owoców oraz warzyw. Najczęściej to urządzenie pracuje w dwóch kierunkach, które zmieniać się będą automatycznie.

Autor

Martyna Dąbrowska

Dietetyk, trener personalny.

To może Cię zainteresować