Polecamy...

Zdrowe odżywianie- podstawowe zasady

31 stycznia 2017

Jeśli chcesz cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem warto zmienić swoje nawyki żywieniowe. Przedstawiamy kilka najważniejszych zasad, które wprowadza uśmiech i zadowolenie u każdego.

1.Warzywa to przyjaciel

W naszym kraju spożywa się bardzo dużo mięsa, często zapominając o warzywach, lub traktując je jako dodatek, nie główne danie. Warto jednak wprowadzić więcej dań jarskich, gdzie podstawa są różnego rodzaju warzywa. Są dużo zdrowsze, dostarczają niezbędnych witamin i minerałów, oraz wyśmienicie smakują, równocześnie wprowadzają w naszej diecie urozmaicenie.

2. Regularne posiłki

Posiłki warto spożywać o jednakowych porach. Ten sprytny sposób nie pozwoli na to by rosły nam „boczki”. Jeśli będziemy jeść o różnych porach, to organizm będzie czuł potrzebę odłożenia czegoś na „zapas” i tym samym przybiera się na wadze.

3. Słodycze w minimalnych ilościach

Nie warto objadać się słodyczami, choć jest to trudne przy tylu pokusach jakie codziennie oglądamy w sklepach. Postarajmy się jednak zamiast batoników i cukierków zjadać banany, truskawki, gruszki, które także są słodkie, ale do tego zdrowe dla nas. Można podjadać suszone owoce, migdały, co tylko wyjdzie nam na zdrowie.

4. Dekoracje potraw

Postaraj się aby Twoje dania były nie tylko pyszne, ale i pięknie podane. Podobno jemy także oczami, więc piękne kompozycje na talerzu tylko poprawią nam humor.

5. Alkohol i papierosy – największy wróg

Jeśli palisz, postaraj się ograniczyć do minimum. Alkohol powinien być także w ilościach minimalnych, a wybierać najlepiej czerwone wino.

6. Fast food- lepiej przygotować samemu

Hamburgery, hot-dogi, zapiekanki nie są trudne do przygotowania, a na pewno zrobione w domowych warunkach są zdrowsze i smaczniejsze.

Zdrowy styl życia

7. Dużo pij

I nie chodzi tutaj o gazowane, słodkie napoje, tylko świeże soki warzywno- owocowe, herbaty ziołowe, wodę mineralną, co zapewni nam odpowiednia przemianę materii i lepsze samopoczucie.

8. Oliwa z oliwek- bogactwo witamin

Oliwa z oliwek powinna być stale obecna w naszej kuchni. Jest zalet nie sposób szybko wymienić, m.in. polecana jest diabetykom, oczyszcza organizm, wspomaga trawienie, jest bogata w wit. A, D, E i K.

9. Zioła w kuchni – tak! Sól- nie!

Zamiast dużej ilości soli kuchennej, lepiej zastąpić ją ziołami – tymiankiem, rozmarynem, oregano, tymianek i dużo innych odmian ziół doskonale podkreśli smak potraw i wydobędzie wspaniały aromat. Jeśli spożywamy zbyt dużo soli, narażeni jesteśmy na choroby i niepotrzebne problemy ze zdrowiem. Kupując sól wybierajmy gatunek nierafinowany, która nie była poddawana nadmiernemu przetwarzaniu.

10. Świadome zakupy

Czytajmy etykiety kupowanych produktów, co zwiększy naszą świadomość odnośnie tego co jemy.

Autor

Martyna Dąbrowska

Dietetyk, trener personalny.

To może Cię zainteresować