Polecamy...

Korzyści z picia świeżo wyciskanych soków część i

29 Luty
2016

Mamy obecnie coraz większe grono zwolenników świeżych soków. Są one świetnym dodatkiem do naszej diety, ponieważ dzięki nim uzyskać można doskonałe zdrowie. W przeciwieństwie do tych soków, które sprzedawane są w sklepach te naturalne będą miały wiele witamin i minerałów, które będą wpływać między innymi na wzmocnienie układu odpornościowego. Nie znaczy to, że wszystkie owoce trzeba spożywać wyłącznie w formie soków. Nadal warto jeść zwykłe owoce, ponieważ z nimi również dostarczany będzie do organizmu cenny błonnik. Natomiast picie świeżych soków daje nam łatwo przyswajalne witaminy i minerały. Znaczenie ma to dla osób, które na co dzień nie mają zbyt wielu składników odżywczych, z dużą ilością witamin. Wstępne „strawienie” pożywienia Wiele osób ma obecnie problem z odpowiednim trawieniem i przyswajaniem składników pokarmowych. Wynika to ze złych przyzwyczajeń, gdy chodzi o spożywanie posiłków i to co jemy najczęściej.

Między innymi właśnie dlatego warto spożywać świeże soki, ponieważ dzięki nim to wstępnie trawienie pożywienia stanie się łatwiejsze. Soki nie absorbują organizmu do procesu trawienia i tym samym organizm może absorbować lepiej i trawić spożywane każdego dnia posiłki. Szybki zastrzyk składników odżywczych U zdrowej osoby proces trawienia owoców może trwać niekiedy nawet kilkanaście godzin, w zależności od tego jakie inne składniki odżywcze jedliśmy w trakcie posiłku czy przed spożyciem warzyw i owoców. Soki dzięki temu, że są już rozłożone mogą być lepiej przyswajane i nie ma takiego długiego procesu trawienia jak w przypadku spożywania całych owoców czy warzyw. Świeże soki mogą się więc stać świetnym wsparciem w przypadku leczenia różnorakich schorzeń.

Dobrze przedstawia to terapia Gersona, która podkreśla, że podstawą zdrowej diety będzie spożywanie kilkunastu szklanek soków każdego dnia. Wiele osób radzi sobie dzięki tej terapii z wieloma różnymi schorzeniami. Oszczędza energię. Trawienie to proces, który dla naszego organizmu jest najbardziej energochłonny. Ocenia się, że codziennie 60% zużywanej energii będzie przeznaczone właśnie na trawienie. Można oczekiwać również, że spożywanie takich zdrowych soków sprawi, że to trawienie będzie szybsze i tym samym naszej energii będzie zużyte mniej. To ważne, jeśli chce się zadbać o zdrowie i mieć zawsze dostarczone do organizmu liczne cenne składniki odżywcze to warto do diety wprowadzić również świeże soki.

Autor

Martyna Dąbrowska

Dietetyk, trener personalny.

To może Cię zainteresować