Polecamy...

Najlepsze owoce do pozyskiwania soków (II)

4 Marzec
2016

Cytryny. Sok z cytryn jest jednym z najpopularniejszych soków. Ceniony jest głównie za ogromne ilości witaminy C, największe spośród wszystkich cytrusów. Jest w nim też bardzo dużo błonnika, ale nie ma ani tłuszczu, ani sodu. Sokowi z cytryny przypisuje się właściwości związane z ograniczaniem wchłaniania tłuszczów przez organizm. W skórce cytryny znajduje się bogactwo tak zwanych monoterpenów, czyli fito składników pomagających w walce z komórkami rakowymi oraz zapobiegających ich pierwotnemu rozwojowi. Nie trzeba się martwić tym, że cytryny są włókniste. Ta cecha nie jest poważnym problemem i z cytrynami poradzi sobie praktycznie każda wyciskarka do soków. Są to owoce miękkie i przed wyciskaniem wymagają tylko umycia i obrania. Dobrym pomysłem może być dodanie innych owoców lub rozcieńczenie uzyskanego soku wodą, ponieważ będzie ona bardzo cierpki.

Figi. Figi są u nas bardzo mało popularne, ale sok z nich może pomóc przy problemach z hemoroidami, a także w przypadku niektórych nowotworów, w tym czerniaków. Warto pic sok z fig, kiedy odczuwa się nudności lub cierpi się na nawracające bóle głowy. Może pomagać także w czasie kaszlu. Figi bywają trudno dostępne ze względu na to, że nasz klimat jest dla nich za zimny. Jeśli jednak uda się ich znaleźć trochę sklepie, najlepiej jest je połączyć z jabłkami lub skorzystać z funkcji homogenizacji, dzięki której uzyska się znakomity dżem.

Zalety soku z cytryny

Granaty. Granaty to owoce dość drogie, ale inwestycja w nie jest bardzo dobrym pomysłem. Ich sok jest bowiem w stanie spowalniać starzenie się organizmu i wzmacniać jego układ odpornościowy, co bardzo mocno przekłada się na poprawienie wyglądu skóry. Przy pomocy soku z granatów można zmniejszyć zmarszczki i opóźnić powstawanie nowych. Możliwe jest też redukowanie tkanki tłuszczowej i blokowanie postępów osteoporozy. W tych owocach znajduje się praktycznie pół tablicy Mendelejewa, dzięki czemu ich wpływy na różne funkcje organizmu są naprawdę bardzo szerokie, chociaż często są to wpływy raczej niewielkie. Mimo wszystko, można wskazywać na funkcje regulacyjne soku z granatów w kwestii działania stawów, procesu produkcji moczu i filtracji w nerkach, jakości i skuteczności trawienia, jakości snu oraz regulacji cyklu snu i czuwania, regulacji cyklu menstruacyjnego, a nawet w kwestii utrzymywania odpowiedniego samopoczucia i budowania właściwej kondycji psychicznej człowieka. Granaty są szczególnie polecane w okresie menopauzy, kiedy organizm jest wytrącany z równowagi przez zmiany hormonalne i potrzebuje wszechstronnego wsparcia.

Autor

Martyna Dąbrowska

Dietetyk, trener personalny.

To może Cię zainteresować