Polecamy...

Pij soki bezpośrednio po ich przygotowaniu

24 lutego 2016

Liczne składniki odżywcze a w szczególności witaminy będą wrażliwe na czynniki zewnętrzne takie jak powietrze, światło czy temperatura. Przykładem będzie między innymi jabłko, które po przekrojeniu szybko zmienia kolor i traci nie tylko swoje wartości smakowe ale także bardzo licznie cenne składniki odżywcze. Przyczyną takiego stanu rzeczy będzie przede wszystkim utlenienie, a wiec wystawienie na bezpośredni kontakt owoców z tlenem. W przypadku świeżo wyciskanych soków będzie to działać analogiczne, ale tutaj proces będzie jeszcze szybciej przebiegał. Dzieje się to z dwóch powodów: W soku nie będzie już błonnika, który jest elementem hamujących wpływ czynników zewnętrznych.

Dlatego właśnie po wyciśnięciu sok szybko się zmienia i całą objętością ma kontakt z powietrzem. Proces utlenienia, który będzie postępował zwiększy między innymi zawartość enzymów oraz witamin. Straty co do zasady mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent a to sprawia, że picie świeżo wyciskanych soków więcej niż kilkadziesiąt minut po przygotowaniu traci sens. Istnieje co prawa sposób na to, by nieco zatrzymać utlenienie, ale nie będzie to tak skuteczne rozwiązanie przy sokach jak przy całych owocach. Oczywiście soki trzeba także spożywać zaraz po przygotowaniu, ponieważ oczywiście będą się one dość szybko psuć. Co prawda dużo zależy od tego z czego sok jest zrobiony.

Z czego można przygotować sok? Czasami można go przechowywać w butelce nawet kilkanaście godzin nim rozpocznie się proces fermentacji. jeśli jednak mamy takie możliwości to lepiej sok po prostu regularnie spożyć zaraz po przygotowaniu w ciągu kilku godzin, by mieć pełną odżywczość takiego właśnie produktu. Wystarczy sobie uświadomić, że sok bardzo szybko traci swoje wartości odżywcze. W związku z tym nasuwa się pytanie jakie wartości maja soki pasteryzowane, skoro mogą miesiącami stać na sklepowych półkach. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że takie soki wartości nie mają a stać mogą na sklepowych półkach właśnie dlatego, że wcześniej procesem pasteryzacji są już zniszczone i pozbawione tych najcenniejszych składników odżywczych, które giną w wysokiej temperaturze w trakcie pasteryzacji.

Autor

Martyna Dąbrowska

Dietetyk, trener personalny.

To może Cię zainteresować