Polecamy...

Sok z wyciskarki – jak przygotować odpowiednio warzywa i owoce?

15 lutego 2016

Obsługa wyciskarki i wyprodukowanie soku przy jej pomocy chyba dla nikogo nie będzie skomplikowaną i ciężką pracą. Wyciskarki są obecnie zaawansowane technologicznie i zawierają szereg funkcji i systemów, tak by w jak najbardziej optymalny sposób wykorzystać składniki użyte do produkcji. Warto więc zadbać o jakość i świeżość produktów użytych w wyciskarce, ponieważ nawet najlepsze urządzenia nie zdziałają cudów jeśli owoce i warzywa będą nieświeże, poobijane lub niedomyte.

Poniżej radzimy jak przygotować odpowiednio wszystkie surowce zanim wrzucimy je do wyciskarki.

Pierwszym etapem przygotowanie soku jest mycie i obieranie produktów. Jak prawidłowo wykonać te czynności, aby surowce zachowały swoje właściwości? Po pierwsze najlepiej jest zebrać wszystkie produkty przed myciem blisko zlewozmywaka, lub też jeśli mamy do dyspozycji sito zlewozmywakowe umieśćmy wszystko na nim. Następnie odkręćmy wodę, najlepiej w temperaturze pokojowej, nie należy nigdy myć owoców i warzyw w gorącej lub zimnej wodzie. Najlepszym sposobem jest zanurzenie ich pod wodą i mycie po kolei każdej sztuki, a jeśli mamy do czynienia z warzywami bardzo brudnymi, rosnącymi w ziemi, to warto zaopatrzyć się w szczoteczkę do szorowania, która znacznie ułatwi nam pracę. Taka szczoteczka nie może być ani zbyt twarda, ani zbyt miękka, ponieważ zbyt twarda uszkodzi powierzchnię produktu, a zbyt miękka nie pomoże nam zbyt dużo i będziemy musieli włożyć dużo wysiłku w czyszczenie z brudu.

Po pierwszym myciu trzeba jeszcze przepłukać kilka razy wszystko czystą wodą i upewnić się, że wśród mytych warzyw i owoców nie ma resztek ziemi czy innych zabrudzeń. Jeśli wśród umytych warzyw i owoców zauważymy nadgniłe okazy, wyrzućmy je, a te miejsca gdzie pojawią się uszkodzenia mechaniczne usuńmy za pomocą noża.

Soki z owoców z pestką Owoce cytrusowe oraz takie z niejadalna skórka, trzeba obrać przed wrzuceniem do wyciskarki. Z owoców pestkowych usuńmy wszystkie pestki, a z owoców takich jak gruszki i jabłka usuńmy gniazda nasienne. W sklepach ze sprzętem AGD lub w hipermarketach można kupić specjalne krajalnice do jabłek, które znacznie ułatwia nam pracę, bo za jednym pociągnięciem mogą rozkroić jabłka na osiem cząsteczek. Warzywa lub orzechy bardzo twarde najlepiej kroić na mniejsze części, tak by praca wyciskarki była szybsza i wydajniejsza.

Tych kilka rad, niby prostych i oczywistych, jednak czasami zapominanych, potrafi znacznie poprawić jakość soków i ułatwić nam pracę z wyciskarką.

Autor

Martyna Dąbrowska

Dietetyk, trener personalny.

To może Cię zainteresować