Polecamy...

Soki owocowe i warzywne: koktajle i czyste soki

5 Czerwiec
2017

Nie trzeba nikomu przypominać, że warzywa i owoce są dla nas zdrowe. Najważniejsze dla naszego zdrowia są oczywiście warzywa i owoce w formie świeżo wyciskanej. Wtedy mają w sobie najwięcej łatwo przyswajalnych składników odżywczych. Można wręcz powiedzieć, że są to eliksiry młodości, ponieważ jesteśmy w stanie w ten sposób uzyskać wszystkie najważniejsze substancje odżywcze, jakie może nam zaoferować roślina. Soki nawilżają, regenerują i upiększają.

Sok to nie koktajl

Koktajl to sok, ale nie tylko. Koktajl przygotowuje sięga pomocą blendera, najlepiej kielichowego, który homogenizuje wszelkiego rodzaju warzywa, owoce czy orzechy. Lepszy blender pozwoli nam na uzyskanie bardziej kremowej, jedwabistej konsystencji naszego koktajlu. Poprzez miksowanie uzyskujemy możliwość zachowania wszystkich części owocu, czyli także zazwyczaj odrzucanego błonnika i pektyny. Gęsty napój jest lepszy dla naszego układu pokarmowego, ponieważ skutecznie zwalcza toksyny. Jest wchłaniany wolniej od soku, co jest jednak pozytywne, ponieważ dzięki niemu nie dochodzi do skoków poziomu cukru we krwi. Gęstym łatwiej jest też się najeść.

Witaminy w sokach

Sok to po prostu wyciśnięte warzywa i owoce. Jest to sam płyn, więc niemal wszystkie części stałe są odrzucane w postaci pulpy. Nie ma tutaj błonnika czy pektyn, a wszystkie składniki odżywcze natychmiast trafiają do układu krwionośnego. Jest to oczywiście pozytywne zjawisko, ponieważ w ten sposób nie ma potrzeby wydawania energii na proces trawienia i do tego możemy się od razu obudzić, co jest ważne zwłaszcza rano. Poranna detoksykacja sokiem owocowym lub warzywnym jest szczególnie ważna przy dietach sokowych.

Sięgajmy po oba źródła zdrowia

Soki to działanie intensywne, które w skoncentrowanej dawce uderza w problem. Soki są zazwyczaj polecane zawsze wtedy, kiedy trzeba zadziałać szybko i mocno, na przykład w terapiach nowotworowych. Jeśli mamy problemy z wrażliwością jelit i ogólnie nie jesteśmy fanami trawienia, soki tego nie wymagają, więc wszystko odbywa się skuteczniej. Jeśli potrzebna nam jest rekonwalescencja, powinniśmy sięgać po soki, a jeśli potrzebne jest nam systematyczne wzmacnianie, lepsze będą koktajle. Składniki odżywcze podawane w koktajlu są wchłaniane przez nasz organizm systematycznie, znacznie wolniej, dzięki czemu nie dochodzi na przykład do skokowego wzrostu ilości cukru we krwi, co ma duże znaczenie dla osób cierpiących na cukrzycę. Wyraźne różnice pojawiają się ponadto w kwestii smaku i konsystencji, co też ma swoje znaczenie.

Autor

Martyna Dąbrowska

Dietetyk, trener personalny.

To może Cię zainteresować