Polecamy...

Świeżo wyciskane soki kontra sklepowe soki 100%

19 lutego 2016

Pewnie każdy kto miał porównanie soku sklepowego i takiego świeżo wyciskanego powie, że ten świeży jest dużo lepszy. I nie chodzi tylko o sam smak soku świeżego ale także o tym jakie po spożyciu takiego soku będziemy mieli samopoczucie. Warto się zastanowić nad tym jak nasz organizm będzie funkcjonował właśnie po spożywaniu takich soków.

Świeżo wyciskany sok powstaje tak, że sami kupujemy składniki na taki sok i rzeczywiście je przygotowujemy, myjemy takie produkty i obieramy, dlatego doskonale wiemy jak przygotowany będzie taki sok. Sami decydujemy o tym jakie produkty na sok będą wybierane i tym samym można być pewnym, że taki sok jest pełnowartościowy. Jeśli przygotowujemy taki sok to im szybciej go wypijemy tym lepiej, ponieważ można mieć pewność, że wszystkie składniki zdrowotne są zachowane. I tutaj właśnie jest ta podstawowa różnica, która od razu rzuca się w oczy a więc to, że sok świeży a sklepowy może być przygotowywany samemu i wypity od razu po przygotowaniu, natomiast ten sklepowy sok 100% musi być przygotowany wcześniej i jednak przechowywany jest nawet przez rok w kartonach. Służy temu pasteryzacja. Polega ona na tym, że sok jest podgrzewany i w wysokiej temperaturze zabijane są bakterie, które mogą powodować szybkie psucie się soku. Niestety razem z bakteriami niszczone są także enzymy, które wspierają proces trawienia. To jednak nie jedyny składnik odżywczy, który jest podatny na działanie wysokich temperatur.

Pasteryzacja naruszać będzie witaminy, które redukują zawartość nawet o 70%. Jednocześnie takie gotowe soki bardzo często przygotowuje się nie bezpośrednio z owoców, ale ze specjalnych koncentratów. Producenci podejmują bowiem działania w kierunku pewnych oszczędności i nie decydują się na sprowadzanie owoców ze wszystkich regionów świata, by wykonywać na miejscu sok. Zamiast tego decydujemy się na to, by przygotowywać skondensowany koncentrat w tym miejscu, gdzie owoc rośnie i następnie ten koncentrat jest przesyłany do zakładu produkcyjnego, gdzie przez dodanie wody powstawać będzie sok, który następnie jest wlewany do kartonów albo butelkowany. Z ekonomicznego punktu widzenia to korzystne rozwiązanie. Mniejsza objętość daje nam łatwiejszy transport.

Soki z kartonika czy warto je pić?Koncentraty mogą być także dłużej przechowywane niż świeży sok i w wielu przypadkach pozwala to tworzyć soki z niektórych owoców cały rok, nawet jeśli nie ma już ich w sprzedaży. Wszystko to ma swoją cenę. Koncentrat , jeśli ma być przygotowany musi zostać wystawiony na działanie wysokich temperatur a to będzie niszczyć najważniejsze wartości soku. Do tego dochodzić będzie ubytek dla ludzkiego organizmu wody strukturalnej. Wystarczy zobaczyć informacje o tym jak woda w naszym organizmie różni się od wody mineralnej. Jeśli pijemy zwykłą wodę to organizm musi zużyć energię, by stała się ona odpowiednia dla naszego organizmu, komórek i tkanek. Natomiast, jeśli sięgamy po wodę strukturalną takiego problemu nie ma, a taka woda znajduje się właśnie w warzywach i owocach. Jeśli wiec spożywamy soki z koncentratów będziemy tracić tą najlepszą dla naszego organizmu wodę, której wodą mineralną nie uda się zastąpić. Wydaje się więc, że samodzielne przygotowywanie soków zawsze będzie lepszym rozwiązaniem i warto się na to zdecydować, by mieć kontrolę nad tym jaki sok dla nas powstaje.

Autor

Martyna Dąbrowska

Dietetyk, trener personalny.

To może Cię zainteresować